Rozmowa z Cecylią Judek [video]

Rozmowa z Cecylią Judek [video]

Cecylia Judek, czyli wielka znawczyni literatury, bibliotekarka związana przez wiele lat z Książnicą Pomorską to gość kolejnego odcinka cyklu Pan od książek. Rozmawialiśmy w przestrzeni Sali Stefana Flukowskiego, właśnie w szczecińskiej książnicy.

Bohaterka odcinka urodziła się w 1952 roku w Łobzie. Studia polonistyczne kończyła w Poznaniu i też tam rozpoczynała swoją karierę. Ze względów rodzinnych przyjechała do Szczecina i od 1981 roku związała swoje życie zawodowe z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Szczecinie (obecnie Książnica Pomorska). Początkowo pracowała na stanowisku kierownika Oddziału Pomorzoznawczego, a od 1984 roku kierowała Oddziału Rękopisów.

To właśnie rękopisy są jedną z głównych przestrzeni działalności Cecylii Judek. Książnica posiada w swoich zbiorach wiele listów, notatek, zapisków pisarzy z Pomorza Zachodniego, i nie tylko. Artyści to jednak tylko jedna z grup. Równie ważne są wspomnienia zwykłych ludzi. To w nich dokumentowany jest obraz rzeczywistości dnia powszedniego minionych lat. Może u Was na strychu, w jakichś pudłach znajdują się takie zapiski dziadków? Poszukajcie!

Cecylia Judek funkcjonowała w wielu środowiskach artystycznych. Dzięki temu jest ona prawdziwą kopalnią wiedzy na ich temat. Przekonacie się o tym słuchając naszej rozmowy. Ukoronowaniem jej pracy było zdobycie tytuł Bibliotekarza Roku 2017 w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.