Rozmowa z Ewą Kołodziejek [video]

Rozmowa z Ewą Kołodziejek [video]

W murach kampusu na Piastów Uniwersytetu Szczecińskiego spotkałem się z prof. Ewą Kołodziejek. Językoznawczyni, autorka wielu publikacji poświęconych poprawności językowej od wielu lat podpowiada nam co możemy mówić, a czego nie.

Ewa Kołodziejek w swoich tekstach opisuje zachowania językowe Polaków, które dokładnie obserwuje. Te zachowania to z jednej strony nasze rozmowy na ulicy czy w mediach społecznościowych, ale też język mediów, który bez wątpienia ma wspory wpływ na nasz język.

Pretekstem do spotkania była najnowsza książka Ewy Kołodziejek pt. „Potyczki z polszczyzną”. Publikacja jest zbiorem felietonów autorki, które ukazywały się w „Kurierze Szczecińskim” w stałej rubryce „Corrida językowa”. Część z tekstów jest pokłosiem prowadzonej przez Kołodziejek i jej współpracowników z Uniwersytetu Szczecińskiego „Poradni językowej”. To tu możemy zgłosić się z naszymi wątpliwościami dotyczącymi języka.

W książce autorka dotyka frapujących nas na co dzień zagadnień i tych słów czy zwrotów, z którymi stykamy się nieustannie. Te krótkie felietony czyta się znakomicie. Często możemy złapać się, że sami popełniamy błędy opisywane przez językoznawczynię. Sama formuła tekstów jest lekka i zabawna. Po lekturze bez wątpienia jednak będziemy nieco mądrzejsi i bardziej świadomi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.