Rozmowa z Jarosławem Molendą [video]

Rozmowa z Jarosławem Molendą [video]

W kamienicy przy ulicy Niemierzyńskiej 7 spotkałem się z Jarosławem Molendą, autorem książki „Rzeźnik z Niebuszewa. Seryjny morderca i kanibal czy kozioł ofiarny władz PRL-u?”. Miejsce oczywiście nieprzypadkowe, to tu – na początku lat 50. – mieszkał słynny rzeźnik.

Jarosław Molenda ma w swoim dorobku wiele publikacji o bardzo zróżnicowanej tematyce. Część z nich ma swoje korzenie w wykształceniu autora (Molenda ukończył filologię klasyczną na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), a część zdrodziła się z pasji podróżniczej. Po historię Józefa Cyppka sięgnął z ciekawości, jako wieloletni mieszkaniec Świnoujścia, bardzo dużo słyszał o tej postaci.

W książce autor odnosi się do wielu materiałów historycznych. To powoduje, że nie tylko o rzeźniku dowiemy się sporo, ale także o specyfice miasta w tamtym okresie. Nieprzypadkowo po wojnie te tereny nazywa się Dzikim Zachodem. Samo Niebuszewo również kryło wiele zagadek. Tutaj mamy jeszcze do czynienia z Niemcem, który trafił do Szczecina z Opola, a nie wyjechał za naszą zachodnią granicę.

Jeżeli chodzi o samego Józefa Cyppka to sprawa pozostaje skomplikowana. Molenda poruszył wiele zagadnień, które przeszły do legendy tej postaci (m.in. seryjność zabójstw, wytatuowana swastyka czy kanibalizm). W większości to mity, które narosły na tę historię z powodu strzępków informacji, które posiadamy. A co wiemy? Odsyłam do książki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.